Tipy pri výbere okien

Drahí priatelia, chceme sa s Vami podeliť o naše tipy, ako udržať okná v bezpečí počas procesu výstavby domu a neutratiť tak zbytočne veľa peňazí na ich následnú obnovu. Naša rada je založená na našich skúsenostiach, reálnych situáciách a skúsenostiach pri odstraňovaní chýb.

Jedným z hlavných dôvodov, prečo sú okná poškodené, je to, že zákazníci niekedy inštalujú drevené okná na začiatku alebo uprostred procesu výstavby. Zhotovitelia sa snažia všetkými prostriedkami presvedčiť zákazníka, že by to bolo lepšie. Skutočne, takáto inštalácia je jednoduchá a je jednoduchšie pracovať v prostredí kde nefúka a dá sa udržať vyššia teplota , ale potom spravidla nie je možné nájsť osobu ,ktorá je za ich poškodenie zodpovedná a tak zákazník musí platiť za chyby iných. Neodporúčame to robiť.

Pravidlo č. 1

Je žiaduce inštalovať drevené alebo drevené hliníkové okná až po sa ukončení všetkých tzv. mokrých procesov výstavby (stenové omietanie, vylievanie podláh) , aby v miestnostiach bola vytvorená prirodzenú úroveň vlhkosti. Dôležitá je taktiež pripravenosť okenných otvorov pred samotnou inštaláciou okien. Okenné špalety by mali byť rovné, môžete ich vyrovnať aj pomocou stavebného lepidla, alebo omietky. Výsledkom bude vysoko kvalitná inštalácia. V opa nom prípade sa tesniaca izola ná páska na nerovný povrch zle nalepí a tepelno izola né vlastnosti budú obmedzené

Pravidlo č. 2

Nenechávajte dom s drevenými oknami v zimnom období bez vykurovania.

Pravidlo č. 3

Začnite proces vykurovania doma postupne, nie na plný výkon . Kvalifikovaní stavitelia vedia, že ak kúrenie necháte bežať na plnú kapacitu, okná- najmä okenné krídla sa môžu zdeformovať.

Pravidlo č. 4

Po inštalácii okien a dverí ihneď neumiestňujte kľučky a rukoväte. Zvyčajne zhotovitelia omietok nechávajú počas prác okná s otvorenými krídlami (nikto nechce vdychovať prach) a okná s kovaním sa znečistia.

Aj pri montáži zdvižno-posuvných systémov sú kovania poškodené v 30% prípadov. Stačí chodiť po vodiacich koľajniciach v špinavých topánkach, keď nosíte stavebné materiály, alebo čas od času vyliať špinavé vedro s maltou cez dvere von. Valce na koľajniciach nie sú vyrobené z kovu, takže môžu byť poškodené malými kameňmi a mechanizmus zdvíhania a posuvu nebude fungovať tak dobre, ako by ste chceli.

Pravidlo č. 5

Nelepte drevené okná pomocou baliacej alebo papierovej maliarskej pásky so silno priľnavým povrchom. Následné pracné odstránenie bez poškodenia vás bude stáť čas a peniaze.

Aký druh dreva vybrať

Drevo nádherné samo o sebe a dodáva nenahraditeľné estetické vlastnosti akémukoľvek interiéru domu alebo bytu. Preto je veľmi dôležité vybrať ten správny druh dreviny, keď sa rozhodneme pre kúpu drevených resp. drevo-hliníkových okien . Koniec koncov je to investícia po dobu desiatich alebo dokonca niekoľkých desiatok rokov.

Prečo drevo?

V prvom rade sú drevené okná bezpečnejšie ak okná vyrobené z PVC. V prípade požiaru drevo horí pomaly a zostáva pevné počas celej doby horenia. Pri horení PVC sa uvoľňujú toxické chemické zlúčeniny – kyselina hydrochlórová a dioxíny, ktoré môžu zničiť a poškodiť. Drevo je tiež tradičný materiál používaný v stavebníctve už mnoho storočí. Okrem t kontamináciou ľudské zdravie ako aj zariadenie. Drevo ma schopnosť absorbovať vlhkosť, ktorú v prípade potreby umiestňuje do miestnosti. Tento materiál tiež znamená väčšiu flexibilitu a prakticky neobmedzené možnosti usporiadania, pretože vám umožňujú vytvárať okná podľa vlastných predstáv s neobvyklými tvarmi.

Správny druh

Výber správneho druhu dreva pri kúpe okien je veľmi dôležitý. Je to preto, že kvalita a trvanlivosť okna závisí vo veľkej miere od druhu a kvality dreviny použitej pri jeho výrobe. Ovplyvňuje pevnosť, tepelnú izoláciu a odolnosť voči poveternostným podmienkam. Samozrejme, každý druh je tiež farebne a štruktúrovo odlišný, čo nie je menej dôležité.

Druhy dreva

Najpopulárnejšie druhy, ktoré sa používajú na výrobu okien, sú borovica, dub, jaseň alebo exotická drevina meranty. Menej používané smrek a smrekovec.

Borovica je obzvlášť vhodná svojimi tepelno-izolačnými vlastnosťami, vďaka čomu dobre udržuje teplo, čím prispieva k zníženiu náklady na vykurovanie v zimnom období.

Alternatívou je smrek a smrekovec. Tento druh dreva však obsahuje veľa uzlov a hŕč, takže si vyžaduje viacero lepených spojov a dobré pokrytie farbou.

Z opadavých stromov je dub považovaný za jeden z najušľachtilejších druhov drevín. Je mimoriadne trvanlivý a odolný voči nepriaznivým poveternostným podmienkam. Spolu s jaseňom majú typickú originálnu drevenú štruktúru, ktorá je v interiérovej architektúre veľmi žiadaná a býva priznaná rôznymi odtieňmi transparentných farieb. Cena v porovnaní s borovicou je u týchto drevín vyššia.

Drevo z exotického stromu meranti má zaujímavú červenavú farbu a dobré izolačné vlastnosti.

Zaujali sme vás? Alebo sa chcete len niečo opýtať?

Kontaktujte nás